26.09.2016

Podľa údajov AVG Technologies výrazne stúpa počet nákaz škodlivého softvéru označovaného ako „ransomware“. Interné zdroje hovoria až o 160% medziročnom vzostupe a očakávajú jeho ďalší nárast. Za minulý rok vírusové laboratóriá AVG odhalili 1,2 mil. nových vzoriek tohto škodlivého kódu.

Ransomware je škodlivý softvér, ktorý napáda počítače podobne ako vírusy, ale na rozdiel od nich zašifruje v počítači niektoré dôležité súbory, čím ich zneprístupní a žiada za ne zaplatiť výkupné (angl. ransom).

Podľa odhadov spoločnosti AVG len za uplynulých 12 mesiacov hodnota zaplateného „výkupného“ dosiahla celosvetovo 27 miliónov dolárov. Napáchané škody sú však oveľa vyššie a odhadujú sa až na 325 mil. USD. Internetoví zločinci žiadajú výpalné zaplatiť vždy v digitálnej mene Bitcoin, pričom cena za jedno výpalné sa pohybuje v rozmedzí od 200 do 10 tisíc dolárov.

Dôvodom, prečo ransomware naberá silu je niekoľko. Hlavným je asi fakt, že je pre kyberzločincov lepším zdrojov nelegálnych príjmov, ako predošlé formy nákaz - napríklad Phishing. Zatiaľ čo pred rokom či dvomi sa pozornosť hackerov sústreďovala na rozposielanie falošných e‑mailov bánk a získanie prístupových údajov k internetbankingu (aby následne mohli z účtu klienta banky previesť peniaze k sebe), teraz pomocou ransomware môžu donútiť každého, kto má o svoje zašifrované dáta záujem, aby im zaplatil „dobrovoľne“.

Ďalším dôvodom je zistenie, že aj keď existuje množstvo antivírusových riešení, tak predovšetkým malé firmy, majú v antivírusovej ochrane medzery. Štatistika AVG hovorí, že zamestnanci malých a stredných firiem 4‑krát častejšie podľahnú nutkaniu a kliknú na nebezpečný odkaz či prílohu e‑mailu, ktorá nákaze otvorí do počítača či firemnej siete cestu. A až 50% malých a stredných firiem nepoužíva ochranu e‑mailu, ktorým sa ransomware šíri predovšetkým.

Možností ochrany je niekoľko a v prípade ransomware je veľmi dôležitá ich kombinácia. Okrem antivírusového softvéru a ochrany e‑mailu je dôležité aj pravidelné zálohovanie firemných dokumentov. Zatiaľ čo odstránenie nákazy z napadnutého počítača je pomerne jednoduché, odšifrovanie súborov je prakticky nemožné a lacnejšie než zaplatiť, je obnoviť dáta zo zálohy a získať tak väčšinu dokumentov a výsledkov svojej práce späť.

Čítajte viac:

* * * * *